sobota 18. ledna 2014

MANKELL Henning

se narodil v roce 1948 ve Stockholmu, žije ve Švédsku a Mosambiku. Jeho manželkou je Eva Bergmanová, dcera slavného filmového režiséra. Autor v románech vytvořil postavu inspektora Wallandera a knížky s ním jsou velmi oblíbené po celé Evropě. 

Číňan
Román je rozdělen na čtyři části a každá je věnována určitému území a v jednom případě i předminulému století. V první části je vyvražděna téměř celá vesnice na severu Švédska. Informace se dostane k soudkyni Brigidě Roslinové a ta se vydá do vesnice za vyšetřovateli brutálních vražd. Jsou totiž mezi nimi i adoptivní rodiče její již nežijící matky. V domku nalezne staré deníky a jejich příběh je v druhé části. V té třetí Brigida odcestuje do Číny a chce si ověřit svoji teorii o mstě, vrahovi a jeho motivaci. Je na správné stopě a nečekané rozuzlení příběhu je ve čtvrté části. 
Důmyslně propracovaná zápletka udrží pozornost a knížka se moc dobře čte až do poslední pětsetprvní stránky.
 
jako jindy je obrázek z internetu


Případ komisaře Wallandera a Lindy Wallanderové

Než přijde mráz
Čtivá detektivka, ve které spolupracuje komisař Wallander se svojí dcerou Lindou, která má nastoupit jako řadová policistka. Přijdou na to, jak spolu souvisí oznámení, že nad jezerem letí hořící labutě a zmizelá přítelkyně Lindy?
Víc už neprozradím, třeba by vás knížka už pak tolik nebavila. 

obrázek je z internetu


Neklidný muž
Poslední případ komisaře Wallandera. Dceři Lindě se narodí dítě a komisař se zúčastní oslavy narozenin jejího nastávajícího tchána. Co mu chtěl vlastně sdělit a proč zmizel? Dokáže Wallander rozmotat nitky zajímavého případu?

Bílá lvice
Na jihu Švédska náhle zmizí mladá žena a později je nalezena mrtvá. Co všechno objasní komisař Wallander? Část příběhu se odehrává v Jihoafrické republice. Spojí něco oba státy? Proč musela zemřít manželka a matka dvou děti?

Usměvavý muž
Komisař Wallander bojuje s depresemi  a nakonec se rozhodne, odejít od policie. Po návštěvě  přítele, který ho požádá o pomoc s vyřešením nejasností okolo smrti svého otce, se vrátí do práce a začne hledat vraha.

Vrazi bez tváře
První román s komisařem Wallanderem. Ve staré zemědělské usedlosti je brutálně zavražděn starý muž a jeho žena později zemře na následky týrání. Proč někdo "cizí" zabije chudé venkovské starce?

Psi z Rigy
Komisař Wallander pomáhá vyřešit případ lotyšských policistům. Kdo jsou dva mrtví muži ze člunu, který se objevil u švédského pobřeží? Chtějí v Rize případ skutečně rozplést?

Ve slepé uličce
Co spojuje zavražděného bývalého ministra, galeristu a obyčejného zloděje? Může s případem série bestiálních vražd nějak souviset sebeupálení mladé cizinky, jehož je Wallander očitým svědkem?          

Pátá žena 
Wallander  se s otcem vrací z výletu do Itálie a začíná řešit brutální vraždu, později se přidávají další dva případy? Dokáží kriminalisté najít společné body a kdo a proč vraždí různé muže?připravuje se k vydání
O krok pozadu   7/2015
Firewall   11/2015
Pyramida   3/2016

1 komentář:

Děkuji za návštěvu a za vložený komentář. Zuzana