pátek 30. prosince 2016

EDWARDSON Äke

Autor detektivek. Řadí se k největším švédským autorům žánru jako jsou Maj Sjöwallová a Per Wahllö, Henning Mankell a Liza Marklund. Typickým strohým jazykem bez zbytečných příkras píše krimi na vysoké úrovni. Dříve pracoval jako úspěšný žurnalista, mezi jiným pro OSN na Blízkém východě. Kromě kriminálních románů psal i literaturu faktu a vyučoval na götteborské univerzitě tvůrčí psaní. Za svoji tvorbu získal v letech 1995 a 1997 cenu švédské akademie Crime Writer's Award a v roce 1999 cenu Landsbygdens Förfatapris. Jeho knihy byli přeloženy do více než 10 jazyků. Žije se svojí ženou a dvěma dcerami v malém domku v Götteborgu.
(text je z internetu)

Poslední případ pro komisaře Erika Wintera
Erik Winter je s rodinou na výletě u moře. Když jeho dcerka spatří ve vlnách mrtvolu, z výletu se rázem stává noční můra. Přibližně ve stejnou dobu jsou v Göteborgu nalezeny dvě mladé ženy, které někdo udusil. Mladá policistka Gerda Hoffnerová tvrdí, že spolu oba případy souvisejí. Až na Erika Wintera jí nikdo nevěří. Společně tedy sledují stopu. A když Winter obdrží DVD, na kterém pachatel oznamuje další vraždu, jejich podezření se potvrdí. Než však Winterovi dojde, kdo je mrtvola z moře, ocitne se vrahovi nebezpečně blízko.
(text je z internetu)

Určitě si půjčím další knížky:-)

Léčka
Romantické šérové ostrovy jihozápadně od Göteborgu, které kdysi stvořil ustupující ledovec, skrývají dávné kruté tajemství. Píše o něm podivínský spisovatel, který se náhodou dostane do konfliktu se svým sousedem. Další noc po něm někdo střílí. Ale kdo a proč? A jak s tím souvisí opuštěné auto uprostřed silnice, ve kterém také padly výstřely? Trojici vyšetřovatelů vede komisař Erik Winter, jenž se může spolehnout jen na svou intuici. Zpočátku vůbec netuší, jak těžké bude poskládat všechny dílky téhle skládačky. Jejich první spojnicí je první mrtvý...
Nový případ komisaře Wintera má napjatou atmosféru a obestírá ho velký otazník z minulosti. Autor nezapomíná ani na to, že jeho postavy nejsou žádnými superhrdiny, nýbrž lidé s každodenními starostmi. 

(text je z internetu)

Tanec s andělem
Švédský detektivní román se silným psychologickým a sociálním podtextem řeší dva souběžné případy brutálních vražd a odehrává se střídavě v Londýně a ve Švédsku.
Složitý a časově náročný případ začíná v Londýně brutální vraždou švédského chlapce a jen o několik dní později dojde ve švédském Goteborgu ke stejně surové a zdánlivě nesmyslné vraždě anglického turisty. Případ vyšetřuje ve Švédsku komisař Erik Winter, později se k němu připojí londýnský kolega Macdonald. První podezření rozkrývá podivné prostředí i okolnosti - vraždy byly filmovány a byly nalezeny stopy podivného večírku, pro Wintera je však skutečným šokem zjištění, že do případu je zapleten člověk, s nímž ho spojuje společná minulost. Složitá cesta za skutečným pachatelem vede komisaře hluboko do vlastní minulosti a při snaze pochopit podstatu zrůdného motivu tvrdě naráží na bolestné vzpomínky na jedno dávné přátelství.

(text je z internetu)

Černá paní
Mrtvá, bezejmenná žena. Stopy, které nikam nevedou. Zdánlivě poklidná, leč eruptivní atmosféra horkého švédského léta. A vyděšená dívka, která v úkrytu, kam ji zavřeli, touží po matce. Komisař Winter nasazuje všechen svůj um, aby našel vraha - i dívku.
(text je z internetu)

Vyměněná tvář
Erik Winter vyšetřuje neobvykle krutou vraždu, která se stala jen pár domů od jeho bytu. Byl nalezen zavražděný manželský pár, oběti sedí na pohovce a drží se za ruce, s obličeji obrácenými k sobě. K tomu hudba znějící z nekonečného pásku a pečlivě naaranžovaná scéna na místě činu. Všem členům vyšetřovacího týmu je brzy jasné, že pachatel musí být těžce psychicky narušený - tím spíše, že se Wintera osobně pokouší zatáhnout do případu. A když pak vyšetřovatelé poznají, že vraha musí hledat ve vlastních řadách, cítí se být Winter zahnán až na hranici svých psychických sil. Ale nejen komisař sám se ocitá ve velkém nebezpečí...
(text je z internetu)


Nebe a zem
Pokoj č. 10
Až na věky věků
Kamenná plachta
Krvavé moře


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a za vložený komentář. Zuzana