čtvrtek 2. května 2013

MAZETTI Katarina


MAZETTI  Katarina
Švédská autorka literatury pro děti i dospělé. Původně učitelka, později novinářka,  kritička, reportérka a produkční v rozhlase.

Knížky se dobře čtou a jsou zábavné. Autorka dokáže vystihnout podstatu příběhu a čtenář očekává,  jak to všechno nakonec dopadne.

Knížka pro děti:

… a nakonec
Knížka popisuje problémy dospívajících dívek a končí tragédií, kamarádka hlavní hrdinky spáchá sebevraždu. Bylo to docela smutné čtení a vůbec jsem nepochopila, proč příběh skončil zrovna tak, ale to asi byl záměr autorky. Spousta mladých lidí řeší své problémy nevratným způsobem a občas okolí netuší, proč. Autorka za dílo obdržela ocenění.
 
Knížky pro dospělé

Chlápek od vedlejšího hrobu
Hlavní hrdinka pracuje jako knihovnice a o polední přestávce navštěvuje na hřbitově hrob svého manžela. Jednou si všimne u vedlejší honosné hrobky muže, který přinesl květiny. Z počáteční averze se postupně stává láska, i když stále dochází ke střetu dvou rozdílných světů. Muž je soukromý zemědělec a potřebuje hospodyni a pomocnici na svém hospodářství, žena má jiné zájmy i odlišný vkus. Má však muže ráda a moc by si přála mít děti, podaří se jim překonat rozdíly a najít společnou řeč?

Rodinná hrobka
Pokračovaní příběhu z knihy Chlápek od vedlejšího hrobu. Partneři se na konci uvedené   knížky rozejdou a muž si najde jinou přítelkyni. Hlavní hrdinka by ráda měla děti, proto zemědělce přesvědčí, že se s ním pokusí otěhotnět. Její záměr vyjde, muž ukončí vztah se současnou přítelkyní a oba začnou žít spolu na jeho hospodářství. Naučí se respektovat a ocenit jeden druhého?

Šťastně až do smrti
V knížce jsou postaveny do protikladu dva světy – mladý bohatý počítačový expert se na pláži seznámí se starší ženou, která ve skromných poměrech vychovává dvě malé děti. Žena čeká na návrat svého manžela, který má psychické problémy a který zmizel.  Je zajímavé sledovat postupné sbližování hlavních postav i po návratu manžela. Konec prozrazovat nebudu, knížku si raději přečtěte.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a za vložený komentář. Zuzana